marți, 8 iunie 2010

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2010


Programul meciurilor grupei A la CM 2010
Mondialul debuteaza vineri, de la ora 17:00 (ora Romaniei) cu meciul dintre tara gazda, Africa de Sud, si reprezentativa Mexicului. DIn Grupa A, mai parte Franta si Uruguay, care vor juca primul meci la Campionatul Mondial, tot vineri, dar de la ora 21:30. Iata programul complet al meciurilor din Grupa A:
Grupa A
Data Ora Meci Televizare
11-iun. 17:00 Africa de Sud Mexic TVR 1
11-iun. 21:30 Uruguay Franta TVR 1
16-iun. 21:30 Africa de Sud Uruguay TVR 1
17-iun. 21:30 Franta Mexic TVR 1
22-iun. 17:00 Mexic Uruguay Telesport
22-iun. 17:00 Franta Africa de Sud TVR 1

Programul meciurilor grupei B la CM 2010
Argentina lui Maradona are o grupa aparent usoara la aceasta editie a Campionatului Mondial, alaturi de Nigeria, Coreea de Sud si Grecia. Ramane de vazut cine va merge mai departe dupa aceste meciuri:
Grupa B
Data Ora Meci Televizare
12-iun. 17:00 Argentina Nigeria TVR 1
12-iun. 14:30 Coreea de Sud Grecia TVR 1
17-iun. 17:00 Grecia Nigeria TVR 1
17-iun. 14:30 Argentina Coreea de Sud TVR 1
22-iun. 21:30 Nigeria Coreea de Sud Telesport
22-iun. 21:30 Grecia Argentina TVR 1



Programul meciurilor grupei C la CM 2010
Anglia si SUA debuteaza la Mondial, infruntandu-se in primul meci al Grupei C, sambata, 12 iunie, de la ora 21:30. Celelalte doua echipe din grupa, Algeria si Slovenia vor avea viata grea, dar, orice este posibil la Campionatul Mondial.
Data Ora Meci Televizare
12-iun. 21:30 Anglia SUA TVR 1
13-iun. 14:30 Algeria Slovenia TVR 1
18-iun. 17:00 Slovenia SUA TVR 1
18-iun. 21:30 Anglia Algeria TVR 1
23-iun. 17:00 Slovenia Anglia TVR 1
23-iun. 17:00 SUA Algeria Telesport

Programul meciurilor grupei D la CM 2010
Germania pleaca favorita in Grupa D, alaturi de Australia, Serbia si Ghana. Meciurile se vor desfasura dupa urmatorul program:
Grupa D
Data Ora Meci Televizare
13-iun. 21:30 Germania Australia TVR 1
13-iun. 17:00 Serbia Ghana TVR 1
18-iun. 14:30 Germania Serbia TVR 1
19-iun. 17:00 Ghana Australia TVR 1
23-iun. 21:30 Ghana Germania TVR 1
23-iun. 21:30 Australia Serbia Telesport

Programul meciurilor grupei E la CM 2010
Olanda nu va avea meciuri usoara cu Danemarca, Japonia si Camerun, Grupa E anuntandu-se o grupa extrem de disputata:
Grupa E
Data Ora Meci Televizare
14-iun. 14:30 Olanda Danemarca TVR 1
14-iun. 17:00 Japonia Camerun TVR 1
19-iun. 14:30 Olanda Japonia TVR 1
19-iun. 21:30 Camerun Danemarca TVR 1
24-iun. 21:30 Danemarca Japonia Telesport
24-iun. 21:30 Camerun Olanda TVR 1

Programul meciurilor grupei F la CM 2010
Campioana en-titre, Italia, debuteaza la Campionatul Mondial din Africa de Sud abia luni, pe 14 iunie, cu Paraguay. "All-Whites", adica reprezentativa Noii Zeelande spera sa obtina macar un punct din aceasta grupa. Primul meci il are cu Slovacia, pe 15 iunie, de la ora 14:30.
Grupa F
Data Ora Meci Televizare
14-iun. 21:30 Italia Paraguay TVR 1
15-iun. 14:30 Noua Zeelanda Slovacia TVR 1
20-iun. 14:30 Slovacia Paraguay TVR 1
20-iun. 17:00 Italia Noua Zeelanda TVR 1
24-iun. 17:00 Slovacia Italia TVR 1
24-iun. 17:00 Paraguay Noua Zeelanda Telesport

Programul meciurilor grupei G la CM 2010
Probabil cea mai puternica grupa de la Campionatul Mondial de otbal din Africa de Sud, este Grupa G. Brazilia, Portugalia, Coasta de Fildes si Coreea de Nord se vor lupta pentru un loc in optimi.
Grupa G
Data Ora Meci Televizare
15-iun. 17:00 Coasta de Fildes Portugalia TVR 1
15-iun. 21:30 Brazilia Coreea de Nord TVR 1
20-iun. 21:30 Brazilia Coasta de Fildes TVR 1
21-iun. 14:30 Portugalia Coreea de Nord TVR 1
25-iun. 17:00 Portugalia Brazilia TVR 1
25-iun. 17:00 Coreea de Nord Coasta de Fildes Telesport

Programul meciurilor grupei H la CM 2010
Campioana Europeana, Spania, debuteaza ultima la Campionatul Mondial, jucand impotriva Elvetiei, abia miercuri, 16 iunie, de la ora 17:00. Din Grupa H, mai fac parte Honduras si Chile.
Grupa H
Data Ora Meci Televizare
16-iun. 14:30 Honduras Chile TVR 1
16-iun. 17:00 Spania Elvetia TVR 1
21-iun. 17:00 Chile Elvetia TVR 1
21-iun. 21:30 Spania Honduras TVR 1
25-iun. 21:30 Chile Spania T VR 1
25-iun. 21:30 Elvetia Honduras Telesport

Programul optimilor de finala la CM 2010
In optimi se vor califica ocupantele primelor doua locuri din fiecare grupa. Meciurile din optimi se vor juca intre 26 iunie si 29 iunie, dupa urmatorul program:
Optimi
Data Ora Meci Televizare Nr. Meci
26-Jun 17:00 Castigator Grupa A Locul 2 Grupa B TVR 1 49
26-Jun 21:30 Castigator Grupa C Locul 2 Grupa D TVR 1 50
27-Jun 17:00 Castigator Grupa D Locul 2 Grupa C TVR 1 51
27-Jun 21:30 Castigator Grupa B Locul 2 Grupa A TVR 1 52
28-Jun 17:00 Castigator Grupa E Locul 2 Grupa F TVR 1 53
28-Jun 21:30 Castigator Grupa G Locul 2 Grupa H TVR 1 54
29-Jun 17:00 Castigator Grupa F Locul 2 Grupa E TVR 1 55
29-Jun 21:30 Castigator Grupa H Locul 2 Grupa G TVR 1 56

Programul sferturilor de finala la CM 2010
Meciurile din sferturile Campionatului Mondial de Fotbal 2010, se vor desfasura pe 2 si pe 3 iulie, iar semifinalele pe 6 si 7 iulie.

Sferturi
Data Ora Meci Televizare Nr. Meci
2-Jul 17:00 Castigator Meci 53 Castigator Meci 54 TVR 1 57
2-Jul 21:30 Castigator Meci 49 Castigator Meci 50 TVR 1 58
3-Jul 17:00 Castigator Meci 52 Castigator Meci 51 TVR 1 59
3-Jul 21:30 Castigator Meci 55 Castigator Meci 56 TVR 1 60

Semifinale
Data Ora Meci Televizare Nr. Meci
6-Jul 21:00 Castigator Meci 58 Castigator Meci 57 TVR 1 61
7-Jul 21:30 Castigator Meci 59 Castigator Meci 60 TVR 1 62

Finalele CM 2010
Finala mica, dintre invinsele din semifinale, se va juca pe 10 iulie, de la ora 21:30, pe stadionul Port Elizabeth din Nelson Mandela Bay.

Finala Mica
Data Ora Meci Televizare
10-Jul 21:30 Invins Meci 61 Invins Meci 62 TVR 1

Finala Campionatului Mondial 2010, va avea loc la data de 11 iulie 2010, pe stadionul Soccer City din Johannesburg.

Finala
Data Ora Meci Televizare
11-Jul 21:30 Castigator Meci 61 Castigator Meci 61 TVR 1

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu